Video – Zážitkové soustružení dřeva – Designový obal na květináč

V sobotu proběhlo velmi zajímavé zážitkové soustružení dřeva, kterému také můžeme říkat kurz soustružení dřeva.

Eva si vymyslela svůj projekt dřevěný obal na květináč o vnitřních rozměrech 15,2 cm x 13,5 cm, proto jsem musel s Františkem připravit spárovku z třešňového dřeva. Zbyněk dostal zážitkové soustružení jako dárek a vyrobil si jilmovou mísu s výhonem větve, která vytvořila fantastickou kresbu dřeva. A nakonec Jirka, který již soustružil, se přišel seznámit se špičkovými soustruhy od firmy Record Power, jelikož si chce jeden pořídit. Nakonec se chtěl také zdokonalit v technice řezání a vyrobit si vetší mísu, a proto také pracoval na velkém designovém soustruhu Coronet Regent.

Eva si vysoustružila a krásně dobrousila vnější tvar podkvětníku na soustruhu DML320, který zvládl tento projekt na výbornou. Pak ale přišlo soustružení do hloubky 14 cm a trochu jsem musel ke konci pomoci, což jsme ale oba očekávali. Je stejně úžasné, že i úplný začátečník je schopen si vyrobit luxusní originální dřevěný výrobek s malou dopomocí lektora.

Zbyněk byl v mládí kovo soustružníkem, takže si s mísou hravě poradil, a pomohl jsem mu jen se závěrečným řezem. Pracoval na skvělém soustruhu Coronet Herald.

Jirka, který doma používal převážně techniku škrábání, si technikami řezáním vyrobil mísu o rozměrech 32 cm x 6 cm. Trochu jsem mu pomohl s podsoustružením a ukázal jsem mu, jaké techniky se dají použít pro podsoustružení.

Opět se sešla báječná parta lidí, kteří milují dřevo a rukodělnou práci. Je to skutečný návrat k něčemu, co je v nás hluboko zakořeněno, a to je práce rukama a touha sáhnout si na něco hmatatelného, co si sami vyrobíme. Má to velkou hodnotu a naplňuje to naše životy.

Děkujeme všem třem soustružníkům a těšíme se na další milovníky dřeva a řemesla!

Jiří Chmelař a František Janda

skupina