Mramorovaný (spalted) jasan

Na podzim jsem měl v kurzu báječnou partu a jeden z nich Tonda přivezl jasanový půl špalek. Byl to pěkný kousek dlouhý 50 cm a v široký 36 cm. Moc jsem čerstvé dřevo nechtěl, protože s Františkem dokončujeme suché projekty. Nakonec jsem ale souhlasil a nechal jsem špalek ležet přes zimu venku. Včera jsem si však všiml, že špalek je z čel docela dost popraskaný a tak jsem si řekl, že se do něj pustím.

Soustružení mokrého dřeva je zážitek, protože cítíte vůně, které u suchého dřeva nezažijete. Kresba dřeva a mramorování (tvrdá hniloba) mě příjemné překvapily a vůbec jsem to nečekal.

Při soustružení jsem vyzkoušel různé nástroje: miskový struh Narex 13 mm, Record Power 13 mm a Gurtool 16 mm, Mahony bottom feeder 16 mm s dvojitým nábrusem 50/40mm a hloubící nástroj Brother System 2. Někdy je dobré si vyzkoušet jiné nástroje a porovnat.

Hloubící systém byl velkým pomocníkem pro ubírání ve větších hloubkách. Ostatní nástroje fungovaly také velmi dobře a doporučuji udržovat nástroje stále velmi ostré.

Využil jsem u soustruhu Coronet Regent obě opěrky, jak pro soustružení mimo lože, která je výborně vymyšlená, tak standardní opěrky na loži.

Rozměr polotovaru je 34 cm x 18 cm, který bude schnout nejméně 6 měsíců a už se těším na jeho dokončení. Tondo, děkuju!

 

 

jasan 2