Kurzy soustružení dřeva jsou i pro rodiny s dětmi či teenagery

Kurzy soustružení dřeva nejsou jen pro jednotlivce, ale i pro rodiny. V únoru se jedna taková rodina zúčastnila jednodenního kurzu soustružení dřeva. Tatínek a jeho dva synové, kteří měli 11 a 15 let, si před kurzem koupili soustruh DML305 -M33 od firmy Record Power a chtěli vysvětlit všechny funkce, ale hlavně se chtěli naučit základním technikám soustružení.

Všichni tři byli velice šikovní. V úvodu se naučili základům vřetenového soustružení. První nástroj byl hrubovací struh, který dokáže přeměnit hranol na válec efektivně díky technice řezáním. Vysvětlili jsme si princip používání fasety struhu, nastavení otáček a opěrky pro správné a bezpečné soustružení.

Potom jsme přešli na upichování, což je jednoduchá technika, která umožňuje vytvořit zářez na válci nebo oddělit obrobek od soustruhu. Nakonec si pomocí vřetenového struhu vyzkoušeli vytvořit korálky (beads) a žlábky (coves).

Kurzy soustružení dřeva nabízejí atraktivní možnost vyrobit si originální dřevěnou mísu, proto po obědě začali pracovat na výrobě misek. Hlavními nástroji byly miskové struhy s nábrusy 45 a 60 stupňů. Zde se zdokonalili v principu používání fasety, aby řez byl co nejčistší. 60stupňový miskový struh je stále více oblíbeným nástrojem, který velmi dobře řeže na dně mís. Závěrečné řezy jsme jim pomohli a pak se přešlo na dobroušení misky brusnými papíry.

Nakonec použili Food Safe Oil, který výborně nechá vyniknout texturu dřeva a je velmi příjemný na používání.

Děkujeme všem třem za skvělý přístup k soustružení a za vytvoření báječné atmosféry.

Přijďte si k nám pro zážitek pro celou rodinu a vyrobte si své originály! Těšíme se na vás!

 

Kurzy soustružení dřeva