Dílničky ZŠ pro 1. stupeň – ZŠ FORMANSKÁ 20. 11. 2023

Dílničky ZŠ pro 1. stupeň – Práce se dřevem a ukázky soustružení dřeva jsem si moc užil s dětmi i pedagogy na ZŠ Formanská v Újezdě u Průhonic. Je to malá škola jen s 1. stupněm a na podobné škole učím i já v Jenči. Mile mě přivítali a pomohli mi donést vybavení z auta do třídy, a dokonce i pan ředil mi pomohl se soustruhem.

A když jsem pak ve třídě potkal svou bývalou kolegyně Marušku, se kterou jsem učil před asi 12 lety na ZŠ Angel, bylo jasné, že tyto dílničky ZŠ budou úžasné. A taky byly!

Děti byly spontánní a práce je moc bavila. Kolegyně mi pomáhaly a vše šlo jako na drátku! Broušení dětem šlo bez problémů. Je snadné a zvládne ho každé dítě od 5-6 let, nicméně některým prvňáčkům jsme museli na začátku pomoct. Brousili jsme postupně zrnitostí 80, 120, 180 a 220. Pak se nanáší olej, který je nezávadný pro ruce a je určen pro styk s potravinami.

Nakonec si žáci udělají liščí smyčku a uzel a pověsí si přívěšek na krk. V poslední části žákům ukážu soustružení misky a dozvědí se základní části soustruhu – vřeteník, koník a lože.

Chtěl bych moc poděkovat Zuzce vedoucí družiny za objednání a pomoc při realizaci dílniček ZŠ a také panu řediteli, kterým mi vyprávěl o skvělých projektech na škole a který podporuje polytechnickou výchovu. Panovala tam velmi přátelská atmosféra a cítil jsem se tam jako doma! Děkujeme také za krásné hodnocení!

Při loučení  jsme se domluvili, že až připravím nové dílničky ZŠ, zase školu navštívím.

 

 

 

dílničky ZŠ