Kurz soustružení dřeva/zážitkové soustružení – prosinec 2022

Tento kurz soustružení dřeva byl velmi zajímavý, protože se v něm sešli táta Bohouš se synem Davidem, kteří již měli zkušenosti se soustružením, kaligrafka Katka, která chce dál pokračovat ve využívání dílny a vyrábět násady na kaligrafická pera a která nabízí své služby na www.lalitera.cz, a fyzioterapeutka Johanka, která přinesla silný životní příběh a vyrobila urnu.

Kurz proběhl ve velmi přátelské a pohodové atmosféře. Všichni byli velmi pracovití a museli jsme je i od soustruhů odhánět, aby si odpočinuli, protože stát u soustruhu 9 hodin není žádná legrace. Nabídli jsme jim čaj, kávu a občerstvení.

Existují dvě základní metody soustružení dřeva a to, škrábání a řezání. Při škrábání dochází k odškrabávání dřevních buněk a při řezání vznikají dřevěné špony.

První metody má výhodu, že je jednoduchá, ale povrch je drsnější a je potřeba delší čas k broušení dřeva. Druhá metoda vyžaduje znalosti řezacích technik a povrch je čistší a hladký.

Práce v kurzu se dařila také díky špičkovým soustruhům od anglické firmy Record Power a kvalitním struhům. Kvalitní soustružení také závisí na ostrých nástrojích. K dispozici měli třešňové, dubové a ořechové dřevo.

V našich kurzech se naučíte právě řezacím technikám, které se snadno naučíte a přinesou Vám hodně radosti. Nicméně pro pohodlné zvládnutí těchto technik je potřeba trénovat.

Děkujeme Bohoušovi, Davidovi, Katce a Johance za skvělý kurz a těšíme se na další zájemce!

 

Kurz