Umělecké soustružení DŘEVA

Tvrdá hniloba, mramorování dřeva, anglicky “spalted”

23 října, 2019

Rád bych se podělil o zkušenosti s tvrdou hnilobou, která vytváří kresby ve dřevě a výrobky z takového dřeva získávají další hodnotu, aniž by dřevo ztratilo své vlastnosti. Dřevokazné houby dokáží vytvořit zajímavé kresby a také barvy. Více na: http://www.domaci-soustruzeni.cz/urob-si-sam/spaltovani-dreva.html  nebo https://cs.wikipedia.org/wiki/Dřevokazné_houby.

Testuji několik dřev např. buk a modřín, jehož kmeny leží na zemí již 8 let, třešeň ptačí, která leží nad zemí asi 6 let, a nakonec kmen břízy, který se vyvrátil před 4 lety, na němž vyrostly fialové houby. 

Toto javorové dřevo pochází z naší farmy na Valašsku a strom byl pokácen před třemi lety.  Kmen javoru ležel přes další kmen a byl tímto ve vzduchu. Dřevo je z mého pohledu málo napadené a ještě by mohla houba dále pracovat, jak je vidět na polotovarech níže. 

Rozměr dutého tvaru je 39 cm x 9 cm a byl soustružen na velkém soustruhu. Mísa má rozměr 30 cm x 17 cm, kterou jsem soustružil na soustruhu Coronet Herald od firmy Recordpower  https://www.recordpower.cz/Soustruh-Coronet-Herald-1420-DC-d69.htm.

Chystám se soustružit i další výše zmíněn druhy dřev, které bych porovnal a podělil se o zkušenosti.