Umělecké soustružení DŘEVA

Mini online výstava Krásy dřeva na YouTube

14 října, 2020

Dílna Krásy dřeva připravuje výstavu soustružených i nesoustružených výrobků a chtěli bychom se podělit v této době, kdy jsou omezeny návštěvy výstav apod., o několik exponátů, z nichž některé budou i na již zmíněné výstavě. Proto jsme připravili krátké video, kterým bychom chtěli potěšit oko milovníka dřeva.

Jedná se o mísy vyrobené z jednoho kusu dřeva, jejichž výroba začíná soustružením čerstvého dřeva, aby mohly vzniknout větší a hlubší tvary. Tyto polotovary se potom vloží do jutových pytlů a obalí se vlastními vlhkými hoblinami, aby mohli mísy pomalu schnout. Obrobky mají silnější stěny, aby se po seschnutí znovu mohl vysoustružit kruhový tvar. Proces schnutí trvá několik měsíců a i více než rok v závislosti na velikosti kusu a okolní teplotě. Zajímavostí je, že čerstvě pokácené dřevo dřevo má 50% – 100% vlhkosti (topol až 180%) a že dokončený výrobek má v pokojové teplotě 8 – 15%.

Než nakonec vznikne krásný výrobek uběhne hodně času, ale krása dřeva, jeho textura, barvy duše stojí za to. Pokud se vám video líbí, budeme rádi, když nám dáte nějak vědět, třeba jen palcem nahoru. Děkujeme za zhlédnutí!