Umělecké soustružení DŘEVA

Hloubící nástroj Brother System 2, Henry Taylor Tools

18 ledna, 2020

Kamarád soustružník, se kterým jsem absolvoval soustružnický kurz Petra Bakeše V Hradci Králové, mě oslovil, abych mu ukázal hloubení a podsoutružení. Už několik let používám jednoduchý ale extrémně účinný hloubící nástroj Brother System 2 od Henry Taylor Tools. https://www.henrytaylortools.co.uk/brother_system_deep_hollowing_tool.html .

Výborně se hodí pro soustružení čerstvého dřeva, pro suché dřevo je potřeba prstenec dobře nastavit a hlavně mít správné otáčky, aby nedocházelo k uvíznutí třísky, což se někdy stane. Tento nástroj umožňuje hloubit až do 33 cm a s pomocí zahnutého dříku. Samozřejmě umožňuje  podsoustružení. Prstenec má průměr 13 mm a dřík může mít průměr 13 nebo 16 cm. Používám 16 mm dřík. V minulosti se vyráběl i 16 mm prstenec, ale výrobce od používání ustoupil, jelikož 13 mm nástroj je zcela dostačující.

Brother systém se hodí pro jakékoliv hloubení z levé i pravé strany a používá se i na vřetenové soustružení. Výrobce doporučuje nastavení na 11 hodinu, ale podle potřeby si můžete zvolit i jiné. Výhodou této konstrukce je, že se dá nastavit šířka ubírané třísky. Prstenec se s originálním přípravkem snadno ručně brousí na brusném kameni.

Podobnou konstrukci mají i další výrobci např. https://www.robert-sorby.co.uk/sov16s-ults-ultima-hollowing-system, http://www.crownhandtools.ltd.uk/page120.html nebo https://www.dictum.com/en/combination-tools-bagd/wiedemann-ring-cutter-702350.

Tento nástroj jsem použil k hloubení a podsoustružení této mísy z ořechového dřeva. Dřevo je druhá polovina špalku viz předcházející příspěvek. Mísa je 30 cm v průměru a je 18 cm vysoká. Nechal jsem si opět středový sloupek pro následné uchycení. Třísky jsou okolo 0,7 mm. Masivní provedení umožňuje i třísku 1 mm. Nástroj jsem měl nastaven na 11, 12 a 1 hodinu. Ukázku hloubení můžete vidět ve videu (čas 16:53) https://www.youtube.com/watch?v=BAf60cXJQE8&feature=emb_logo.

Děkuji za pozornost a pokud budete mít jakékoli dotazy, neváhejte a napište či zavolejte. Ať se točí!

Brother System 2 , Henry Taylor Tools

Ořechová mísa a hloubící systém Brother System 2