Umělecké soustružení DŘEVA

Extra velký dutý tvar z dubového dřeva 76 x 14 cm

12 března, 2020

V tomto příspěvku popisuji, sdílím zkušenosti a ukazuji v krátkém videu soustružení dřeva, které je na nebo spíše za hranicí možnosti soustružení na běžných velkých soustruzích. Získal jsem nádherný dub, který byl již tři roky vyvrácen z kořenů. Průměr kmene byl okolo 80 cm, soustružený kus měl 76 cm v průměru a tloušťka byla 14 cm. Objem obrobku je 0,06 m3 a 1m3 čerstvého dubového dřeva je 1 000kg, takže váha byla okolo 60 kg. kterou musíme dostat na soustruh!

Před tím jsem už vysoustružil tři menší kusy ze stejného špalku a čeká mě největší, ale ten budu muset po zkušenosti zmenšit ze 76 cm na 64 cm, protože tloušťka je 20 cm a to už by bylo asi moc. Tím bych takový kus upnul mezi hroty, aby bylo soustružení bezpečné a pohodové.

Použil jsem dva soustruhy Ligmet, protože maximální točný průměr mimo lože je 62 cm. Jeden s ložem jako soustruh a druhý bez lože jako opěrku. Soustruh jsem si ukotvil k podlaze, jelikož odstředivá síla, obvodová rychlost a hmotnost obrobku je zcela jiná než u běžného soustružení u obrobků 30 – 40 cm. Otáčky jsem volil podle kvality kruhovitosti obrobku od 150 – 300. 

Použil jsem dva miskové struhy a hloubící systém Brother System 2. 

Během soustružení doporučuji dřevo namáčet, protože ztrácí vlhkost a stále působí velká pnutí uvnitř obrobku. Přírubu jsem zvolil tu největší se středovým šroubem a 8 vruty. Středový šroub je velmi důležitý pro rovnoměrné namáhání šroubů po obvodu. 

Dále je velmi důležité zaaretovat přírubu k vřetenu, ideálně 2 šrouby, protože kinetická energie obrobku je jiná než vřetene a může dojít k vytočení příruby s obrobkem při vypnutí stroje. Tímto jsem také využil reverzní otáčky a soustružení z druhé strany. To platí i pro sklíčidlo. Pokud šroubky nemá, je potřeba obrobek při vypnutí brzdit např. pomocí většího hadru. 

Na povrchu na jedné straně se objevila dlouhá ale povrchová prasklina a doufám, že zůstane jen povrchovou. Proces schnutí by měl byt velmi pozvolný a po několik měsíců bude obrobek v hoblinách při teplotě do 10 stupňů v tmavém a vlhčím prostředí.

Čerstvé dubové dřevo při kontaktu s kovem zčerná a zabarví i kovové předměty, takže je velmi důležité řádně očistit soustruh, sklíčidlo a struhy. Vydává také silnou sladko octovou vůni, která je příjemná, ale při dlouhé expozici si raději beru roušku.  

Děkuji za zájem a přízeň a pokud budete mít jakékoliv dotazy, rád odpovím!