Umělecké soustružení DŘEVA

Dubová špička stanu – výroba malé série pomocí kopírky

23 března, 2019

Zprovoznil jsem soustruh Ligmet KS – 1200, který jsem vylepšil motorem 1,5 kW/2 800ot/min a frekvenčním měničem Siemens. Pomocí tří stupňové řemenice má nyní rozsah 0 – 1 100, 0 – 2 200 a 0 – 3 400. Nechal jsem si vyměnit ložiska, řemenice i vřeteno se závitem M33x3,5 a Morse 3. Současně jsem zprovoznil masivní kopírovací zařízení k tomuto soustruhu Ligmet KZ-100, které samo váží 90kg.

Kývl jsem na výrobu 25 kusů dubových koncovek se šroubem z dubového dřeva pro firmu Bizon-stany. Navrhl jsem dubové dřevo a navařenou M12 matici navařenou na plechovou kruhovou základnu připevněnou čtyřmi vruty. Sehnal jsem dubovou fošnu 60 mm, kterou jsem s kamarádem, výborným truhlářem, Josefem Daňou ze Vsetína naformátoval na hranolky 60 x 60 x 200mm.

Pak jsem hranolky na kopírce srovnal na válečky, které jsem provrtal vrtákem 15 mm s pomocí lunety do hloubky 100 mm a současně vysoustružil drážky pro matici i základnu. Další operací bylo vysoustružení tvaru na kopírce pomocí šablony a broušení. Následně se výrobek napustil olejem.

Nakonec jsem koncovku smontoval s kovovou částí, kterou jsem nechal pozinkovat. Jelikož jsou vruty u krajů, byl pro ně potřeba potřeba vyvrtat dírky, aby dřevo neprasklo. Hlavičky se mírně liší, protože jsou dokončovány ručně.

Pod textem najdete ilustrační foto a připravuji video s celým procesem soustružení. Dubové dřevo je velmi efektní a praktické pro tento typ výrobku. Děkuji všem za přízeň kráse dřeva!