Umělecké soustružení DŘEVA

Dřezovec trojtrnný – luxusní dřevo s OMAMNOU VŮNÍ

18 března, 2018

Toto úžasné dřevo jsem získal od kamaráda, který vyrábí např. zajímavé dřevěné konferenční stolky. Na oplátku jsem mu vysoustružil otvory do  dřevěných váz. Kulatina ležela asi rok venku a v čelech vznikly  praskliny spíše trhliny mezi letokruhy, což pro soustružení znamená znehodnocené dřevo. Jeden takový špalek jsem musel nařezat na hranolky. Naštěstí jeden byl v pořádku viz níže fotky polotovaru mís z čerstvého dřeva. Děje se to tam, kde je hodně hodně vlhkosti a dřevo nevysychá obvyklým způsobem. Napětí ve dřevě se pak projeví trhlinami mezi letokruhy jako výseky kružnice. Zažil jsem to také u velkého pahýlu ořešáku (délka 2 metry a průměr 60 cm), který byl několik měsíců vystaven vlivu počasí. Napětí se nemohlo uvolnit praskáním kolmo přes letokruhy, a po nařezání špalků v podstatě vypadl střed. Doporučuji vzít tento efekt do úvahy.

Zpátky ale ke dřevu. Jedná se o ulomenou větev dřezovce trojtrnného (Honey locust), který je u nás okrasnou dřevinou a jehož domovem je Severní Amerika. Nicméně v Austrálii i jinde se stal invazivním plevelem. Dřevo je vysoce kvalitní, protože je husté a trvanlivé. Na fotce je pěkně vidět hustota a pravidelnost letokruhů. Zajímavostí je, že obsahuje asi 60 fytochemikálií, biologický aktivních látek, které mají u rostlin ochranný účinek. Využívají se v medicíně, ale některé jsou i toxické. Mají různé barvy, a proto se také nazývají barevné pigmenty. Jsou to např. polyfenoly, triterpeny, steroly a saponiny. Možná i proto má dřevo tak nádhernou oranžovou barvu. Fascinují anebo spíše omamnou má ale VŮNI. Když jsem začal soustružit, omráčila mě neskutečná vůně tohoto dřeva. Schválně jsem nechal hobliny na podlaze a i po několika dnech, když vstoupím do dílny, cítím tu neskutečně krásnou nasládlou vůni. Otázkou zůstává, co to s člověkem udělá:-).

V galerii pod textem najdete fotky dvou mís s průměrem 31 cm a výškou 11 cm. Bělové dřevo je také zajímavé tím, že jdou na něm vidět letokruhy. 

Mísy jsem umístil do velkého jutového pytle a zasypal hoblinami. Dřevo je plné vody, tak počítám, že základní fáze schnutí tj. asi do 15 a 20 % vlhkosti potrvá rok. Jelikož připravuji novou kolekci interierového nábytku a vybavení, tyto mísy budou její součástí.

Honey locust bowls 31 cm x 11 cm