Umělecké soustružení DŘEVA

2. kapitola – Výběr soustruhu

13 června, 2016

Navazuji na 1. kapitolu, ve které jsem popsal, jak se dá získat dřevo pro soustružení mís. V této části se zaměřím na výběr soustruhu.

Výběr soustruhu závisí na tom, čemu se chcete v soustružení věnovat. Na trhu jsou profesionální i  hoby soustruhy, které uspokojí jakékoliv projekty.Za důležité parametry soustruhu považuji tuhost a stabilitu konstrukce, výkon motoru, regulace otáček. Mezi další patří vzdálenost mezi hroty, točný průměr nad ložem a nad opěrkou. Většina dnešních továrních strojů má vřeteno se závitem M33 x 3,5 a vnitřním kuželovým upínáním  MK2. Za úvahu také stojí, zdali budete potřebovat kopírku, či soustružit větší průměry mimo lože. Samozřejmě je důležité celkové zpracování a použité materiály.

Můj první soustruh je domácí výroby, byl vyroben asi před 35 lety a vyrobil jsem na něm všechny mísy. Jde o masivní svařovanou železnou konstrukci s 20 cm čtyř čelisťovým upínacím sklíčidlem s točným průměrem 48 cm nad ložem a točnou délkou 110 cm.  Má pětistupňovou řemenici a řemen je napínán vlastní vahou motoru, který je uložen na pantu. Původní motor byl 2,2 kW, ale nedávno jsem jej vyměnil za 1,5 kW, a zjistil jsem, že na výkonu to je znát, protože když udělám větší záběr, motor se téměř zastaví. Váhu soustruhu odhaduji na 200 až 250 kg. Cena soustruhu byla sedm tisíc korun.

[cml_media_alt id='375']soustruh  com[/cml_media_alt]

Soustruh Ligmet

Před výstavou PDW 2016 jsem si musel tovární soustruh Ligmet, který nemá lože, který je na 380 V a na kterém jsem na výstavě pracoval, upravit na 220 V tak, že jsem k němu připojil frekvenční měnič, který mi právě zajistil napájení na oněch 220 V, a navíc umožňuje plynulou regulaci otáček, což je velmi dobrá věc, protože obvodové rychlosti uprostřed obrobku na obvodu se výrazně liší.

Před dvěma lety jsem koupil další domácí soustruh, který má také velmi robustní konstrukci a je rozložitelný. Je určen pro velké projekty, protože točný průměr může být až 64 cm mezi hroty a klidně i 1 metr mimo lože. Chystám se, že jej vybavím frekvenčním měničem a zprovozním ho, protože je rozložený a potřebuje dokončit uložení motoru.

Ještě jsem si pořídil starší typ soustruhu Ligmet KH 1200 s kopírkou, na kterém jsem zatím nepracoval, ale znám jej z kurzu soustružení. Jedná se o kvalitní tovární soustruh.

[cml_media_alt id='407']Šlapací soustruh[/cml_media_alt]

Šlapací soustruh

No, a aby toho nebylo málo, tak mám i jeden starožitný dřevěný šlapací soustruh, který jsem si dovezl ze Slovenska. Šlapání dá zabrat a chce to cvik. 

Jak jsem v úvodu naznačil, je třeba si rozmyslet, co chcete vyrábět, a podle toho přizpůsobit výběr. Pokud chcete vyrábět mísy s průměrem okolo 35 cm, potřebujete solidní a tuhou konstrukci s váhou soustruhu okolo 200 kg, protože točící se obrobek vytváří silné odstředivé síly a sám něco váží. Dostatečně silný motor okolo 1,5 kW. Hroty by měly být v ose a kvalitní by mělo být i vřeteno s ložisky, které jsou namáhány.

Důležitý je i výběr již zmíněné dřevo soustružnické čelisťové hlavy neboli upínacího sklíčidla. Tyto moderní čtyř čelisťové upínací sklíčidla mají čelisti s 15° skosením (dove tail), které zajišťují bezpečnější uchycení dřeva, a navíc jeho segmenty tvoří kruhový tvar, takže nedochází k vymačkání dřeva v uchycení. Jejich upnutí na vřeteno je obvykle se závitem M33 x 3,5 a kužel vřetene MK2. Domácí soustruhy mají většinou kovo soustružnické čelisťové hlavy. 

Závěrem solidní doma vyrobený stroj se dá koupit okolo 10 000 Kč. Kvalitní tovární soustruh je asi 6 krát dražší. Ale dá se koupit i soustruh za 200 000 Kč. Přeji vám šťastnou ruku při výběru. A ať se točí!