Umělecké soustružení DŘEVA

Lustr z hrušně – postup soustružení

Září 11, 2017

Chtěl bych se podělit o postup výroby polotovaru lustru. Tělo má průměr 42 cm, výšku 17 cm a tloušťku stěny 4 cm. Na 12 obrázcích jsou vidět jednotlivé fáze soustružení. Hlavními nástroji jsou 16 mm Crown Ellsworth struh, který je na tyto větší projekty neocenitelným pomocníkem. Dále jsem použil Narex 13 mm na miskové tvary, Crown upichovací trojhranný a rovné dláto.

Používám jednoduchou a rychlou techniku upnutí na čtyř čelisťovou klasickou kovo soustružnickou hlavu tím, že si sukovníkem vyhloubím 50 mm otvor pro upnutí. Z druhé strany zajistím hrotem na koníku. Pak vysoustružím vnější tvar a připravím si otvor na uchycení z druhé strany a vysoustružím vnitřní stranu. Vevnitř si nechávám sloupek, ve kterém je opět otvor pro uchycení. Po vyschnutí jsou otvory lehce deformované, ale stále lehce použitelné. Po srovnání a vycentrování otvorů se mísa nebo lustr bezproblémově dokončí. Pak již používám dřevo soustružnické hlavy s „dove tail“.

Hruškové dřevo se nádherně soustruží, je to jako byste krájeli máslo. Zajímavé je, že tento špalek ležel venku zabalený v igelitu několik měsíců a dřevo se krásně zabarvilo a nebyla tam skoro žádná plíseň. Kůra hrušně je docela tvrdá a tupí nože, proto doporučuji si kůru odstranit, což jsem pak také učinil.